Blog: Trendy 2022

Jak korzystać z LinkedIn Sales Navigator?

Jak korzystać z LinkedIn Sales Navigator?

LinkedIn Sales Navigator jest płatną usługą, stworzoną na potrzeby działów marketingu i sprzedaży do prospectingu, monitoringu, wyszukiwania i nawiązywania kontaktów z leadami.

LinkedIn premium oferuje kilka pakietów, które pomagają w pracy HR, marketingu i sprzedaży. Pierwszy miesiąc subskrypcji jest bezpłatny, ale wymaga uwiarygodnienia poprzez podanie numeru karty płatniczej. Najtańszą z opcji jest LinkedIn Sales Navigator, stworzony z myślą o sprzedaży i marketingu, który obecnie kosztuje 65 USD miesięcznie. Ze względu na niższą cenę jest również często wykorzystywany przez działy HR.

Funkcje LinkedIn Sales Navigator

LinkedIn Sales Navigator znosi ograniczenia znane z bezpłatnej wersji serwisu i daje kilka ciekawych opcji dodatkowych. Pozwala m.in. na:

 1. Prospecting czyli wyszukiwanie kontaktów biznesowych – darmowa wersja LinkedIna blokuje tę opcję przy intensywnym szukaniu.
 2. Monitoring 1500 kont firmowych i prywatnych z możliwością dodawania notatek i tagów.
 3. Wysyłkę 20 maili (InMail) miesięcznie, także do osób spoza sieci kontaktów. W przypadku niewykorzystania tej puli, InMaile przechodzą na kolejny miesiąc. Maksymalnie można zakumulować 60. To ograniczenie ma zapobiegać spamowaniu.
 4. Szybkie wynajdywanie kontaktów, poprzez zaawansowane wyszukiwanie i rozbudowany system filtrów.
 5. Otrzymywanie podpowiedzi dotyczących potencjalnych leadów.
 6. Korzystanie z aplikacji mobilnej Sales Navigator.
 7. Informacje nt. wszystkich osób, które odwiedziły nasz profil prywatny.

Poza LinkedIn Sales Navigator Professional są dostępne droższe plany dla zespołów i firm.

Jak działa LinkedIn Sales Navigator?

Sales Navigator ma intuicyjny interfejs, pozwalający na łatwą orientację w serwisie. Rozpoczęcie pracy jest równie proste jak na LinkedIn, bo system podpowiada nam wszystkie podstawowe funkcje, a w przypadku problemów lub potrzeby douczenia się, oferuje szkolenia wideo i webinary.

Z poziomu LinkedIn Sales Navigator możemy obserwować firmy (Accounts) i ludzi (Leads). Użytkownicy i firmy nie są informowani, że są monitorowani. Wyszukiwanie da się doprecyzować, poprzez zawężenie kryteriów. W przypadku osób można je zawęzić do: lokalizacji, relacji, nazwy firmy, branży, wielkości przedsiębiorstwa, stanowiska i roli. Załóżmy, że chcesz się dowiedzieć, kto jest właścicielem Business Edge. Wybierasz nazwę firmy, określasz stanowisko Partner i otrzymujesz następujące wyniki:

Załóżmy, że zamierzasz śledzić działania Kasi na LinkedIn. Możesz ją dopisać do listy obserwowanych leadów (Save) i oznaczyć tagiem.

Natomiast wchodząc na jej profil w Sales Navigatorze, otrzymujesz możliwości: dodania notatki, sprawdzenia wspólnych znajomych, podgląd aktywności z miesiąca.

Dzięki temu możesz lepiej poznać czym się interesuje, co publikuje. To stwarza okazję do nawiązania rozmowy i zbudowania relacji.

Podsumowując, LinkedIn Sales Navigator daje:

 • możliwość precyzyjnego znalezienia leadów,
 • monitoring 1500 kont,
 • uporządkowanie leadów w listach.

Na jego korzyść przemawia również fakt, że jest obecnie jedynym narzędziem, które pozwala monitorować konta prywatne na LinkedIn.

LinkedIn Sales Navigator - o czym pamiętać?

LinkedIn jest obecnie największą społecznością profesjonalistów. W Polsce liczba użytkowników według Gemius/PBI wynosi ponad 2,3 miliona osób, a średni czas korzystania wynosi około 7 minut. To oznacza że:

 • na LinkedInie nie znajdziemy wszystkich kontaktów,
 • część osób korzysta z platformy sporadycznie.

Zanim więc zaczniesz działania social sellingowe lub HR-owe, przeanalizuj, czy inwestycja 65 USD Ci się opłaca. Sam research również zajmuje czas, gdyż podobnie jak w przypadku wszystkich sieci społecznościowych dane nie są idealne. Baza LinkedIn jest tworzona przez użytkowników, którzy nie zawsze np. dopiszą się do właściwej firmy. Rzadko, ale jednak zdarzają się też profile fake’owe. Zazwyczaj można je prosto zidentyfikować po niskim poziomie zaangażowania, niewielkiej sieci czy braku zdjęcia profilowego. Pełną wiarygodność mają konta płatne, bo są weryfikowane na podstawie karty kredytowej.

Poza tym bardzo słabo działa bardzo obiecująca funkcja, pokazująca osoby aktywne na portalu w ostatnim miesiącu. Czasami okazuje się, że one niczego nie opublikowały, choć teoretycznie według LinkedIna to zrobiły. Działa to również w drugą stroną, czyli pomijani są aktywni użytkownicy.

Takich niedopracowanych elementów, często wynikających z jakości danych i działania algorytmu jest więcej. To powoduje, że opinie o Sales Navigator są zróżnicowane. Jeśli chcesz go używać do social sellingu, mając na uwadze koszt, zachęcamy do odpowiedzenia sobie na 3 pytania:

 1. Czy na LinkedIn aktywnie działają moi klienci?
 2. Czy w czasach, kiedy coraz słabiej działa cold calling, chcę spróbować swoich sił, wykorzystując LinkedIn?
 3. Czy mam czas (załóżmy minimum 15 min dziennie), żeby działać na LinkedIn.

Jeśli pozytywnie odpowiesz na te pytania, to oznacza że Sales Navigator może Cię wesprzeć w skutecznych działaniach. Muszą jednak one brać pod uwagę zainwestowany czas i miesięczny koszt działania. Warto też sobie uświadomić, że rezygnacja z LinkedIn Sales Navigator oznacza utratę wszystkich danych (np. inMaili, list, zapisków etc.).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowych działaniach na LinkedIn, lub potrzebujesz porady dot. marketingu B2B, skontaktuj się z nami. Przeczytaj także:

Jak nawiązać kontakty biznesowe na LinkedIn?

Jak stworzyć dobry profil sprzedażowy na LinkedIn?

Twój pierwszy artykuł na LinkedInie

Jak sprzedawać na LinkedIn?

Powrót