Przewodnik “Warszawa miasto startupów”

Warszawa miasto startupów Warszawa miasto startupów Warszawa miasto startupów Warszawa miasto startupów Warszawa miasto startupów Warszawa miasto startupów Warszawa miasto startupów Warszawa miasto startupów
Date

August 28, 2017

Category
Content Marketing, Raport
Tags
Centrum Przedsiębiorczości Smolna, raport, Reaktor, startupy, Warszawa
About This Project

W dobie dynamicznego postępu technologicznego, globalizacji, dostępu do sieci i rywalizacji między ośrodkami miejskimi, w centrum zainteresowania znalazły się młode spółki technologiczne szybkiego wzrostu, czyli startupy.

 

Tego typu firmy skupiają często najzdolniejsze i najbardziej przedsiębiorcze osoby, które dzięki swej pomysłowości i kompetencjom mogą osiąść w dowolnym miejscu na świecie. Wiele miast jak np. San Francisco, Londyn, Berlin zabiega o nich, stwarzając sprzyjające warunki wzrostu przedsiębiorstw i zapewniając wysoki poziom, jakości życia. Nie inaczej jest w przypadku Warszawy. Młode spółki technologiczne tworzą, bowiem miejsca pracy, płacą podatki, budują innowacyjną gospodarkę, postrzeganą, jako kluczowy element przewagi konkurencyjnej we współczesnym świecie. Przewodnik Warszawa miasto startupów wraz z mapą warszawskiego ekosystemu startupowego są pierwszymi kompleksowymi narzędziami informacyjnymi stolicy Polski, pokazującymi ambitne oblicze stołecznej przedsiębiorczości technologicznej i szybko dojrzewający ekosystem startupowy.

 

Hub technologiczny #TechWawa

W ostatnich latach rozwój innowacyjnych firm, organizacji społecznych promujących przedsiębiorczość i aktywna postawa m.st. Warszawy, która poprzez szereg inicjatyw jak np. stworzenie inkubatorów przedsiębiorczości, finansowanie programów akceleracyjnych i promocję eksportu, przyczyniły się do ukształtowania dynamicznego ekosystemu startupowego, zyskującego każdego dnia na międzynarodowym znaczeniu. Coraz więcej pisze się w tym kontekście zarówno o Warszawie jak i Polsce. Dlatego m. st. Warszawa zdecydowało się na stworzenie przewodnika, który przedstawia prężnie działający warszawski ekosystem startupowy.

 

O projekcie

Realizację projektu powierzono znanej organizacji non-profit Reaktor oraz agencji content marketingowej Business Edge. Reaktor założony przez startupy dla startupów zrealizował badanie rynku na potrzeby przewodnika. W publikacji „Warszawa miasto startupów” znalazło się 27 wywiadów i podstawowe informacje o inicjatywach wspierających przedsiębiorców w stolicy Polski, inwestorach, wydarzeniach, gospodarce kraju i regionu. Agencja marketingowa Business Edge, zaprojektowała przewodnik i przygotowała go od strony redakcyjnej.

 

O czym jest przewodnik Warszawa miasto startupów?

Na okładce przewodnika Warszawa miasto strartupów Pałac Kultury i Nauki (PKiN) startuje niczym rakieta kosmiczna. Z opisu umieszczonego z tyłu publikacji dowiadujemy się, że „pomaga (ona) nawigować po bujnym ekosystemie startupowym stolicy Polski i znaleźć w nim inspirację dla siebie”. W większości przypadków tytuły rozdziałów nawiązują do hasła „Zakochaj się w Warszawie”. Dla przykładu ogólne informacje znajdziemy w rozdziale „Wystartuj w Warszawie!” a o programach akceleracyjnych jest mowa w „Przyspiesz w Warszawie!”.

 

Pierwsza część przewodnika dostarcza podstawowych informacji ilustrujących dynamikę rozwoju ekosystemu startupowego stolicy Polski. Omawia działania m.st. Warszawy promujące przedsiębiorczość, przedstawia m.in. kalendarz najważniejszych wydarzeń branżowych czy informacje o wybranych inwestorach. Jest kompendium wiedzy o możliwościach, jakie oferuje obecnie startupom warszawski ekosystem.

 

Druga część przewodnika składa się z wywiadów ze startupowcami, przedstawiającymi swoje firmy, rewolucjonizujące różne branże. Można w nich przeczytać o chatbotach bazujących na algorytmach sztucznej inteligencji, zamiarach dokonania przewrotu w branży logistycznej, uproszczeniu procesów w zapisie i wyborze lekarza czy fryzjera oraz wielu innych pasjonujących projektach. Niektóre z nich działają już nie tylko w Polsce, ale rozpoczęły ekspansję międzynarodową.

 

W ostatniej części przewodnika zamieszczono wywiady z influencerami, którzy są głosem społeczności i prezentują szerszy punkt widzenia na temat otoczenia biznesowego oraz koniecznych działań potrzebnych dla dalszego rozwoju warszawskiego ekosystemu startupowego. Wszystkie rozdziały przewodnika są zróżnicowane kolorystycznie, zapewniając przejrzystą formę.

 

Mapa warszawskiego ekosystemu startupowego

Niezależnie od przewodnika powstało drugie narzędzie marketingowe, jakim jest mapa warszawskiego ekosystemu. Po jednej stronie oznaczono lokalizacje głównych aktorów warszawskiej sceny startupowej, po drugiej natomiast znalazły się informacje dotyczące warszawskiej sceny technologicznej np. wysokie miejsca w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej, kapitału ludzkiego, wybrane wiadomości ze światowych mediów, dane statystyczne w formie infografik i wiele innych. Mapa jest poręczna, składana, dzięki czemu łatwo mieści się w kieszeni. Dzięki niej z łatwością można odnaleźć się w warszawskim ekosystemie startupowym.

 

Dla kogo powstał przewodnik?

Przewodnik powstał z myślą o szerokiej grupie odbiorców z Polski i zagranicy tj. startupy, osoby planujące założyć działalność gospodarczą, inwestorzy, brokerzy technologii, instytucje otoczenia biznesu, w tym uczelnie wyższe, centra R&B i przedsiębiorczości oraz instytucje publiczne zarówno centralne jak i samorządowe. Publikacja jest dostępna bezpłatnie, dzięki czemu każdy zastanawiający się nad stworzeniem lub dalszym rozwojem innowacyjnej firmy, inwestycją w nowoczesny biznes albo po prostu rozeznaniem się na warszawskiej scenie młodej przedsiębiorczości otrzyma komplet praktycznych i inspirujących informacji, pokazujących możliwości, jakie stwarza współczesna Warszawa.