Innowacyjne instrukcje

Polcard pakiet powitalny Punkty Payback Polcard instrukcje wideo Polcard instrukcje terminal Polcard terminal płatniczy First Data Polcard Polcard sprzedaż na terminalu Polcard BLIK
Category
Animacje, Inne
Tags
animacja, First Data, innowacja, projektowanie graficzne, redakcja
About This Project

Sposób przygotowania instrukcji sprzętu zarówno w warstwie wizualnej jak i informacyjnej świadczy o jakości produktu oraz poziomie obsługi klienta. Dlatego stworzyliśmy je na nowo dla terminali First Data Polcard.

 

First Data Polska jest jednym największych dostawców innowacyjnych technologii płatniczych dla sektora bankowego i handlowo-usługowego. Znana pod marką Polcard, oferuje polskim przedsiębiorcom terminale obsługujące transakcje kartą lub smartfonem. Od niedawna, wraz z nimi, do klientów trafia pakiet dobrze zaprojektowanych instrukcji, uzupełnionych o filmy instruktażowe dostępne na polcard.pl/youtube.

 

Analiza

Realizacji pakietu instrukcji  podjęła się firma Business Edge. Pracę nad projektem rozpoczęto od szczegółowej analizy materiałów szkoleniowo-informacyjnych. Najpierw musieliśmy wszystko dodać, aby potem, zgodnie z zasadą brzytwy Ockhama, możliwie uprościć produkt końcowy, poprzez wyeliminowanie wszystkich zbędnych informacji – mówi Darek Borowski z Business Edge. Pierwszy miesiąc upłynął na nauce obsługi wszystkich typów terminali z oferty First Data Polcard. Każdy z nich jest zaawansowanym technologicznie urządzeniem, dedykowanym różnym sektorom handlu i usług, potrafiącym wykonać około 50 operacji. Bogactwo opcji jest wynikiem specyfiki danej branży i np. w kiosku trzeba przewidzieć sprzedaż doładowań do telefonów, w sklepie użycie voucherów promocyjnych a w restauracji możliwość dodania do rachunku napiwku. Jedna czynność na terminalu płatniczym wymaga kilku naciśnięć klawiszy. Dodatkowo pod uwagę trzeba było wziąć różne rodzaje kart płatniczych a także wszelkie niestandardowe sytuacje, jak choćby odmowa realizacji transakcji. Wszystkie operacje zostały nagrane na wideo, a następnie przeanalizowane.

 

Idea – jeden za wszystkich

Po analizie zebranego materiału zespół projektowy Business Edge zaproponował firmie First Data Polcard stworzenie uniwersalnej instrukcji, jednej dla wszystkich modeli terminali płatniczych. Co prawda urządzenia różnią się między sobą, ale logika ich działania i zestaw operacji jakie można na nich przeprowadzić jest zawsze taki sam. W przypadku przygotowania oddzielnej instrukcji dla poszczególnych modeli, każda zmiana w ofercie terminali skutkowałaby wymogiem opracowania kolejnego materiału informacyjnego.

 

Uniwersalny projekt         

W celu stworzenia jednego zestawu instrukcji i informacji pasujących do wszystkich modeli terminali, na czynniki pierwsze rozebrano materiał filmowy, który następnie ułożono w logiczne sekwencje działań. Równolegle opracowano precyzyjny zestaw terminów do napisania klarownych opisów i zaprojektowano wygląd wszystkich elementów. Grafiki ekranów terminala stworzono w taki sposób, aby pasowały zarówno do wydania drukowanego jak i filmów w internecie oraz żeby były wyraźne podczas czytania, odtwarzania na tablecie czy smartfonie.

 

Realizacja w realu

Pakiet instrukcji został wydany w formie segregatora, w nieco mniejszym niż A4 rozmiarze, dzięki temu łatwo znaleźć dla niego miejsce np. w szafce przy kasie. Jego konstrukcja w naturalny sposób porządkuje treści, pozwala na spersonalizowanie zawartości poprzez dodanie materiałów poświęconych konkretnej branży czy danemu terminalowi. Dzięki temu hotelarz nie otrzymuje informacji, które interesują sprzedawcę w sklepie i na odwrót. Atutem segregatora w stosunku do papierowych instrukcji jest też fakt, że raczej nie zostanie wyrzucony, zgubiony, a dzięki nowoczesnym okładkom z eleganckiego tworzywa, ciężko go zniszczyć. Pierwszym i jedynym słowem, stanowiącym kwintesencję, a zarazem znak rozpoznawczy pakietu instrukcji jest „Witaj!”, które umieszczono na okładce. W środku znajdziemy 5 książeczek w różnych kolorach, omawiających takie zagadnienia jak: działania podstawowe (zielony), działania rozszerzone (żółty), przewodnik po usługach (niebieski), oznakowanie (pomarańczowy), pomoc (szary). Wybrany format publikacji zapewnia jej czytelność i poręczność, a dobrana gramatura papieru gwarantuje trwałość. Użytkownik może przeprowadzić daną operację, trzymając terminal w jednym ręku a instrukcję w drugim. Każda z nich zajmuje dokładnie jedną stronę ilustrowanego opisu. Na nowo zaprojektowano też naklejki dla punktów sprzedażowo-usługowych, informujące o przyjmowaniu płatności bezgotówkowych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii ich kolory nie płowieją, a zaokrąglenie rogów sprawia, że prezentują się profesjonalnie i nie odklejają.

 

Realizacja online

W czasie prac nad pakietem instrukcji przygotowywano również zaanimowane instrukcje. Za ich stworzeniem przemawiała powszechność dostępu do internetu. Filmy instruktażowe można obejrzeć na telefonie, żeby szybko sprawdzić jak wykonać daną operację płatniczą. Pozwalają również przeprowadzić szkolenie personelu. Wyzwaniem dla animacji było zbudowanie narracji graficznej, wiążącej materiały drukowane i wideo, czyli stworzenie dobrze brzmiących czytanych komunikatów. Bardzo ważne kryterium stanowił czas trwania, który próbowano możliwie ograniczyć. Podobnie jak w przypadku wszelkich tutoriali użytkownicy chcą możliwie szybko poznać sposób przeprowadzenia danej operacji. Obecnie na platformie YouTube, w kanale First Data Polcard zawsze można „sięgnąć” po instrukcje, które trwają średnio około 45 sekund.

 

Efekty

Pakiet instrukcji i filmy instruktażowe na YouTube to przejaw nowoczesnego projektowania, które upraszcza życie użytkownikom. W przypadku szkolenia nowego personelu albo jakiegokolwiek problemu wystarczy sięgnąć do segregatora lub internetu, żeby dowiedzieć się jak działa terminal płatniczy i jak przeprowadzić daną operację.