Urząd m.st. Warszawy

Urząd m.st. Warszawy

Branża: startupy

Projekt: Raport Warszawa – miasto startupów II o środowisku startupowym stolicy

 

Wyzwanie

Miasto stołeczne Warszawa od lat wspiera innowacyjnych przedsiębiorców i tworzy ekosystem startupowy o coraz większym znaczeniu międzynarodowym. W ramach inicjatyw nakierowanych na rozwój stołecznej przedsiębiorczości innowacyjnej tworzy inkubatory przedsiębiorczości, udostępnia powierzchnię biurową i konferencyjną oraz finansuje różnego rodzaju programy. Takie działania przynoszą najlepszy skutek, gdy są odpowiednio promowane wśród osób noszących się z zamiarem uruchomienia startupu lub debiutujących w tym środowisku. Stąd zrodził się pomysł na merytoryczną, ciekawą publikację promocyjno-informacyjną, do której opracowania zaproszona została agencja Business Edge i organizacja non-profit Reaktor. Owocem tej współpracy była druga edycja przewodnika po środowisku innowacyjnych firm w stolicy - Raport „Warszawa – miasto startupów”. Można dowiedzieć się z niej m.in., jakie kroki należy podjąć i w jakiej kolejności, aby założyć innowacyjną firmę oraz dokąd się udać po radę, wsparcie i pomoc.

Projekt

Praca nad projektem rozpoczęła się od działań Reaktora – organizacji założonej przez startupy dla startupów. Reaktor przeprowadził badanie rynku na potrzeby przewodnika i dostarczył treści. Nasza agencja zajęła się następnie projektowaniem go i przygotowaniem od strony redakcyjnej.

Chcieliśmy uzyskać przejrzysty przewodnik po świecie innowacyjnych firm, zawierający odpowiedzi na pytania, które zadaje sobie każdy początkujący przedsiębiorca. Dlatego bohaterem publikacji uczyniliśmy fikcyjnego Stefana. Jego komiksowa postać, narysowana specjalnie na potrzeby publikacji, jest osią raportu i jednocześnie elementem wyróżniającym. Pojawia się w spisie treści i na każdej rozkładówce otwierającej rozdział. Przeprowadza zainteresowanych przez kolejne kroki budowania startupu, a pod koniec podsumowuje najważniejsze informacje. To oczywiście niejedyny element graficzny w przewodniku – artykuły i wykazy miejsc zostały zilustrowane zdjęciami, na niektórych pojawiają się duże liczby dotyczące danego zagadnienia. W każdym rozdziale znajduje się także cytat znanej w startupowym środowisku postaci wraz z rysowanym na zamówienie portretem danej osoby.

Żywy, niejednorodny, dynamiczny layout i poręczny kwadratowy format ma przyciągać uwagę, szczególnie młodych odbiorców zainteresowanych tematem.

Publikacja zawiera 8 rozdziałów, dzięki którym czytelnik poznaje:

  • środowisko startupów i stołeczne instytucje wspierające przedsiębiorczość,
  • infrastrukturę przedsiębiorczości,
  • najważniejsze cykliczne wydarzenia,
  • sylwetkę startupowca (na podstawie badań fundacji Startup Poland),
  • warszawskie uczelnie współpracujące z innowacyjnymi przedsiębiorcami,
  • akceleratory i ich rolę we wspieraniu startupów,
  • możliwości finansowania i środowiskowych inwestorów,
  • zasady współpracy z wielkim biznesem.

Powyższe punkty wzbogacają success stories, cytaty osób znanych w środowisku oraz dane adresowe i kontaktowe instytucji, inkubatorów, akceleratorów i przestrzeni coworkingowych. Na początku każdego rozdziału pojawia się szereg pytań, które mógłby sobie zadawać początkujący startupowiec i na które podczas pisania raportu staraliśmy się odpowiedzieć.

Rezultaty

Przewodnik przygotowaliśmy w dwóch językach – polskim i angielskim – oraz w wersji drukowanej i online. Dzięki temu trafił wielokanałowo do szerokiego grona zainteresowanych osób: startupów, inwestorów, uczelni wyższych, osób planujących założyć działalność gospodarczą, centrów R&B, brokerów technologii. Premiera raportu odbyła się podczas specjalnie z tej okazji zorganizowanego wydarzenia w nowo otwartym przez miasto Zodiaku – Warszawskim Pawilonie Architektury. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło stołecznego środowiska startupów.

Przewodnik dołączył do narzędzi znajdujących się w stałej ofercie wsparcia środowiska startupowego na stronie m.st. Warszawy. To podstawowe kompendium wiedzy o innowacyjnej przedsiębiorczości w stolicy, często będące pierwszym źródłem informacji dla początkujących warszawskich startupowców. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą usługą Content marketing B2B.